Hoofdnavigatie
- Homepage
- Ambtenarenloop
- Historie
- Planten en dieren
- Wandel-, hardloop- en fietsroutes
- Bezoekerscentrum
- Attracties
- Evenementen
- Sporten
- Voorzieningen mindervaliden
- Routebeschrijving
- Organisatie
10 september 2010
Het Amsterdamse Bos is genomineerd voor ‘Beste openbare ruimte 2010’ door het magazine Stedelijk Interieur. Voor de derde keer looft dit blad de Stedelijk Interieur Waardering uit. De Award wordt uitgereikt tijdens de Urban Design Beurs in de RAI (13 t/m 15 april).

Voor de nominatie ‘Beste openbare ruimte 2010’ geldt uiteraard een aantal criteria. De openbare ruimte moet veilig zijn, toegankelijk voor iedereen, van hoge kwaliteit en duurzaam. Het moet daarnaast unieke aspecten hebben, een voorbeeld zijn voor andere gebieden (bijvoorbeeld vanwege het ontwerp) en goed verweven zijn met de (stedelijke) omgeving. Bij voorkeur levert de openbare ruimte ook economische en/of sociale meerwaarde op en leidt het tot een gezondere en/of veiliger leefomgeving. In de jury zitten vertegenwoordigers van onder andere gemeenten, projectontwikkelaars en (landschap)architectenbureaus.
Afgezien van het feit dat het Amsterdamse Bos aantoonbaar aan de criteria kan voldoen, is het om drie redenen uniek: het ontwerp, de ligging en het gebruik.
Het ontwerp in Engelse landschapsstijl zorgt voor een natuurlijke uitstraling: glooiende weiden, verspreide boomgroepen, bochtige watergangen en gekromde bosranden. Door bewust ontworpen zichtlijnen en ‘verdwijnpunten’ lijkt het Bos veel groter dan het is. Na iedere bocht is er weer een nieuwe doorkijk. Dat geeft een enorm gevoel van ruimte en de illusie van oneindigheid. Verder onderscheidt het Amsterdamse Bos zich van andere bosparken en recreatiegebieden door de 120 bruggen. Daarvan zijn 67 extra bijzonder: ze zijn ontworpen door architect Piet Kramer. Hij behoorde tot de architectuurstroming de Amsterdamse School. Geen van de 67 bruggen van Piet Kramer zijn gelijk. Kramer zocht bij de ontwerpen naar een samenhang tussen constructie, materiaalgebruik, kleurgebruik, de omgeving en vormgeving.
Het Amsterdamse Bos ligt als een groene oase middenin een stedelijke omgeving. Het landschap met bomen, weiden, water en moeras- en veengebieden bevindt zich tussen de gemeenten Amsterdam, Amstelveen, Aalsmeer en Haarlemmermeer. Een stedelijke omgeving is leefbaar met groen in de buurt, om inwoners natuur en recreatie te bieden, weg van de hectiek van de bebouwde kom. De bezoekers, minimaal 7 miljoen per jaar, komen voornamelijk uit Amsterdam, Amstelveen en omliggende regio. Uit onderzoek onder bezoekers van het Amsterdamse Bos (2009) blijkt dat het Bos gewaardeerd wordt met een 8,2. En niet minder belangrijk: de 200.000 bomen vormen een milieubuffer voor fijnstof en gasvormige vervuiling uit de omgeving. Kortom, het Amsterdamse Bos is onmisbaar voor het stedelijke gebied waarin het zich bevindt.
De kracht van het Amsterdamse Bos is dat het niet alleen een wandelgebied is voor natuurliefhebbers maar tegelijkertijd ruimte geeft aan (top)sporters en recreanten, met de voorzieningen die daar bijhoren. Bovendien heeft het Amsterdamse Bos een maatschappelijke rol, niet alleen als natuur-educatief centrum voor scholen en bezoekers, maar ook als een leer- en werkbedrijf voor scholieren (maatschappelijke stages) en mensen met een langdurige uitkering (re-integratie). Tot slot: wat de uitvoering van het beheer en onderhoud betreft is de organisatie hard bezig met het CO2-neutraal maken hiervan, onder andere via het gebruik van electrische auto’s en scooters en hergebruik van het goedgekeurde FSC-hout uit het Amsterdamse Bos voor de reparatie van gebouwen en hekken.
Meer informatie vindt u op: